Connect with us

skyGoal

Βυθίστηκε και άλλο ο Κολοσσός σήμερα από το Λαύριο

Με τον Σάκη Παραλίκα στον πάγκο (σ.σ. ο Χρήστος Σερέλης απουσίασε λόγω προβλήματος υγείας), το Λαύριο νίκησε με 74-70 τον Κολοσσό, για την 6η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι βελτίωσαν σε 3-3 το ρεκόρ τους, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους φιλοξενούμενους (1-5).

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «θρίλερ» από την αρχή και έτσι, οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στον… επίλογο του αγώνα. Περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη, ο Μπράουνινγκ βρήκε στόχο από τα 6.75, δίνοντας το προβάδισμα στον Κολοσσό Ρόδου με 63-64.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» την άμυνα τους, Μιλόσεβιτς, Μέλσον και Λαμπ έδωσαν λύσεις στην επίθεση και το Λαύριο βρέθηκε στα 45΄΄ για τη λήξη στο 69-66. Ο Πίνκστον αστόχησε στην πρώτη από τις δύο βολές που επιχείρησε (69-67), για να «καθαρίσει» στην επόμενη επίθεση το ματς για το Λαύριο ο Λαμπ, εκτελώντας από τα 6.75 και διαμορφώνοντας το 72-67.

Ο Μπράουνινγκ μπορεί να «απάντησε» (72-70), αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος των «θαλασσί», που είδαν τον Περάκη να διαμορφώνει από τη γραμμή του φάουλ το τελικό 74-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 34-35, 52-55, 74-70

ΛΑΥΡΙΟ (Σάκης Παραλίκας): Λούντζης, Μιλόσεβιτς 16 (1τρ., 14ριμπ.), Κακλαμανάκης 4, Τζόουνς 8 (1), Λαμπ 21 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Περράκης 4, Νίξον 6, Κουζέλογλου 2, Μέλσον 10, Οντιάσε 3.

ΚΟΛΟΣΣΌΣ ΡΟΔΟΥ (Νίκος Βετούλας): Μαυροειδής 9 (13ριμπ.), Δημάκος 5 (1), Άσκα 16 (1), Ντιγκς 6 (1), Γκιμπς 9 (2), Μπιλλής, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Μπράουνινγκ 10 (2), Πίνκστον 15 (1).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

ΝΙΚΟΣ ΒΕΤΟΥΛΑΣ (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΚΟΛΟΣΣΟΣ Η ΗΟΤΕLS): Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ανταγωνιστικό που κρίθηκε στην λεπτομέρεια. Η άποψη είναι πως ήμασταν καλύτεροι κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά δεν ήμασταν τυχεροί ή πιο αποφασιστικοί στα τελειώματα ώστε να πάρουμε ένα πιο καθαρό προβάδισμα. Ένα παιχνίδι που θεωρώ πως τα παιδιά έδωσαν το 100% παλέψανε πραγματικά και παίξανε πολύ καλά σαν ομάδα και τους αξίζουν συγχαρητήρια, σίγουρα η βελτίωση των λεπτομερειών είναι αυτή που θα κάνει την διαφορά, άλλα λάθη κάνουμε εμείς και τα λήγουμε και άλλα όχι, από εκεί και πέρα η συνέχεια είναι δύσκολη, καλή συνέχεια και συγχαρητήρια στο Λαύριο και προχωράμε.

ΣΑΚΗΣ ΠΑΡΑΛΙΚΑΣ (ΒΟΗΘΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO): Ξεκινήσαμε πάρα πολύ νευρικά το παιχνίδι, δεν ξέρω για ποιον λόγο ακριβώς με αποτέλεσμα να χάσουμε την ψυχραιμία μας να χάσουμε κάποια εύκολα καλάθια, το οποίο μας έφερε ακόμα περισσότερο εκνευρισμό και μέχρι να βρούμε λίγο τα πατήματα μας την αυτοπεποίθηση μας και την συγκέντρωση μας πέρασε λίγος χρόνος. Από ότι βλέπω από τα στατιστικά και από το παιχνίδι έχουμε 2 δεκάλεπτα που παίξαμε πάρα πολύ καλά στην άμυνα στο 2ο και στο 4ο δεκάλεπτο, τα οποία μας βάλανε στο 2ο δεκάλεπτο μέσα στο παιχνίδι και έληξε το πρώτο ημίχρονο ισοπαλία, και το δεύτερο ημίχρονο επειδή κερδίσαμε με το 4ο δεκάλεπτο από την άμυνα κυρίως καταφέραμε και κερδίσαμε το παιχνίδι.

Περιμένανε απο τον Κολοσσό ότι θα είναι ανταγωνιστικός είναι μία πάρα πολύ ομάδα και καλά δουλεμένη ομάδα από τον coach Βετούλα, ευτυχώς για εμάς κερδίσαμε γιατί η εβδομάδα όπως ξέρετε ήταν πάρα πολύ περίεργη με την απουσία του coach μας Χρήστου Σερέλη που έκανε ένα χειρουργείο και ευτυχώς ήταν μαζί μας έστω και με τα πολιτικά του στον πάγκο έδωσε πνοή, προχωράμε εμείς είμαστε μία νεανική ομάδα που βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά έτσι θα κινηθούμε και τώρα.